10.den - 3.10.1998 - UTAH , NEVADA

 

Start: Ordelville - Utah

Trasa: Silnice 89, 9, 15 , Ordelvile,Zion Nat. park, Huricane , Las Vegas - viz mapy

Cíl cesty:

  1. Národní park Zion - Utah ; pěší procházka k vyhlídce u Great Arch , průjezd tunelem a dále po Zion - Mt. Carmel Highway až k první zastávce u Plačící skály - (Weeping Rock) , a dále pěší tůra po břehu Virgin River až k soutěsce (the Narrows) - celé viz mapka.

  2. Město kasin - Las Vegas - noční projíždka městem

Délka trasy: 201 mil

Nocleh: Las Vegas - hotel a casino Sam's Town

 

 

Zion National Park

Narodní park Zion byl založen v roce 1909 pod jménem Mukuntuweap National Monument a roku 1919 byl přejmenován na dnešní název Zion , což znamená "místo útočiště". Tak ho pojmenovali již první osadníci Utahu - Mormoni. Ti sem přišli z nehostiného a chladného kraje od města Salt Lake City. Mnoho míst v této oblasti má biblická jména. Díky špatně dostupnému území se zde poměrně dobře dochovaly indiánské kultury kmenů Utů, Šošonů a Pajutů. Na území Zion National Parku leží i největší kamenný oblouk Kolob Arch - 310 stop (94.5 m) velký . Park tvoří řada kaňonů a soutěsek. Středem parku teče řeka North Fork Virgin River.

Plocha

Čtverečných mil: 229 / 593.1 km

Převýšení

Nejnižší bod - 3,700 feet / 1,128 metrů
Nejvyšší bod - 8,726 feet / 2,660 metrů

Geologie

Sedimenty, většinou pískovce . Z předchozí sopečné činnosti - lávové a struskové kužele, lávová pole.

Rostliny

Rozmanité rostliny oblasti Utah , téměř 800 druhů.

Příroda

Obojživelníci a plazy : 32 druhů
Ptaci: 271 druhů
Ryby: 8 druhů
Savci: 75 Druhů

Běžně jsou k vidění zvířata jako jsou jeleni -mule deer, svišti - rock squirrels, ještěrky - lizards, hadi, mnoho druhů zpěvných ptáků . Vzácný a ohrožený druh sokola stěhovavého - peregrine falcons, horská puma - mountain lions či veverka chipman .

Historie osídlení

Nálezy lidu Virgin - Anasazi datované 2,000 let př. kr. ; lid Paiute 800 let pr. n.l.. pr.n.l.   Mormoni sem přišli r. 1860.

Návštěvnost parku

V roce 1920 cca 3,692
V roce 1996 2.6 millionů

 

 

Odkazy:

http://www.zion.national-park.com/

http://www.zionnationalpark.com/mainloop.htm

http://www.suwa.org/

The Natural Arch and Bridge Society Home Page

 

 

LAS VEGAS

Hotely a jídelny - luxusní , ale velmi levné , s dobrou obsluhou a velkým výběrem dobrých a nijak drahých jídel, obchody plné laciného , ale značkového zboží , a skvělé atrakce , vše mající za jediný cíl - přilákat co nejvíce turistů k hracím automatům , stolům s pokerem , ruletou či kartami .

Monstrózní stavby , ukazující přepych a bohatství svých majitelů , dnes většinou již potomků pánů z Cosa Nostry . Stojí za to navštívit největší a nejnavštěvovanější kasina - Luxor , Flamengo (zahrada s plameňáky) , Ballys , Caesar's Palace, Cirkus-Cirkus, New York (socha svobody, Empire Building) s horskou dráhou Manhattan Express , The Mirage (dvojice bílých tygrů) a vybuchující sopka , Excalibur, Stratosphere Tower - 921 stop vysoká věž s vystřelovací atrakcí Big Shot , Treasure Island (námořní bitva) , MGM s největším hotelem světa s 5000 pokoji (stavba stála 1 miliardu dolarů) a konečně i Sam's Town s hudební fontánou.

V každém kasinu večer co večer probíhá večerní zábavná show , často obsazovaná světoznámými umělci či zpěváky. Pořádají se zde i velká sportovní utkání , např. mistrovství světa v profiboxu aj.

Nejjednoduší a nejrozšířenější automat " jednoruký bandita " - ( až 500 strojů v jednom kasinu) - umožňuje hru již od 5 centů až po dolarové kovové žetony, které platí kdekoliv v Las Vegas .

 

..u vstupních dveří do Nevady

..prochazka po Las Vegas ..před jízdou nebo spíše před odletem

...a něco na kuráž před jízdou... ...a něco na kuráž před jízdou...

 

...Manhattan Express

 

..Big Shot

 

..Casina

LUXOR MIRAGE MGM

 

Odkazy:

Las Vegas Hotels

http://www.lasvegashotel.com/list.htm

Joyrides - Las Vegas

 

[Trasa] [Noclehy] [Poznávací akce][Foto] [Video] [Kontakty] [Cestovní kancelář][Mapa][Home]

[Californie] [Arizona] [Utah] [Nevada]