14.den - 7.10.1998 - CALIFORNIA

 

Start: Belmont - Motel M6 - San Francisco

Trasa: San Francisco

Cíl cesty:

  1. Down Town - San Francisko
  2. Lombard street
  3. Gilbert street - Nejstrmejší ulice SFO
  4. Tramvajová vozovna
  5. China Town
  6. Golden Gate Bridge - Let helikoptérou

Délka trasy: 50 mil

Nocleh: Belmont - Motel M6 - San Francisco

 

 

DOWN TOWN - SAN FRANCISCO

San Francisco vzniklo teprve roku 1776, jako strategická pevnost španělských kolonizátorů. Osada bývala nevýznamnou pevnůstkou až do doby objevení prvních zlatých nugetů. Za pouhé 4 roky mělo město již 250 000 obyvatel. Dnes má San Francisco rozlohu 121 km čtverečných . Leží bohužel na tektonickém zlomu San Andreas a je postihováno často slabými otřesy. Největší zemětřesení bylo roku 1906, kdy za oběť velkému naslednému požáru padlo za oběť 50 procent domů. Další velké zemětřesení bylo roku 1989, kdy za zahynulo 100 lidí a mnoho budov bylo poničeno.

Město je bývalým městem hipies (žili zde osobnosti jako Janis Joplin, Jefferson Airplane, Grateful Dead aj.) a to převážně ve čtvrti Haight-Ashbury. Čtvrť Castro je největší komunitou homosexuálů v USA. Město překvapí na jedné straně svým luxusem a přepychovými domy a na straně druhé spoustou chudých a zubožených žebrajících lidí.

Radnice SFO

Konečná tramvajeBye Bridge

Konečná tramvaje s radnicí

 

Odkazy :

http://www.transamerica.com/

LOMBARD STREET

Známá květinová ulice láká svými křivolakými zatáčkami nejenom automobilové návštěvníky San Francisca.

Lombard street

 

GILBERT STREET

Další zajímavost města San Francisca - nejstrmější ulice. Opravdu se vyplatí v tomto městě mít dobré brzdy. Někde až 20 procentní stoupání je schopna z dopravních prostředků překonat pouze lanová tramvajová dráha - Cable Car.

 

TRAMVAJOVÁ VOZOVNA

Poměrně členítý povrch SF s množstvým vysokých kopců ( je jich 42) dal vzniknout v minulém století tramvajové dráze pod povrchem taženým lanem. Důmyslný dopravní prostředek nahradil tehdá používanou koňskou vozovou dopravu, která nemohla za blátivého počasí spolehlivě překonávat tento kopcovitý terén. Dráha vznikla roku 1873 a některé původní vagónky zde jezdí dodnes. Rychlost vagónku je dána maximální rychlostí lana - 15 km / hod a překoná i 21 procentní stoupání. Tři linky zabezpečující dopravu v centru města a mají celkem délku 21 km . Ve vozovně , která je zaroveň museem, lze spatřit nejen funkčí motorové jednotky francisské dráhy , ale i dochovalé mechanismy , ukazující postupný vývoj tohoto originálního pohonu městské tramvaje .

 

CHINA TOWN

Exotická Čínská čtvrť vznikla roku 1847, kdy do města přišlo mnoho čínských horníků. Tato čtvrť je dnes největší asijskou obcí mimo Asii. Mluví se zde zásadně čínskymi dialekty a plno čínských obyvatel neumí mimo čínštiny žádný jiný jazyk. Návštěvou této čtvrti , plné rybích obchodů a tržišt , na vás dýchne atmosféra města dálné Asie.

 

 

GOLDEN GATE BRIDGE

Nejznámější most Californie (snad i celé západní Ameriky) - Golden Gate Bridge (Zlatá brána) je dlouhý 2,7 km a tyčí se nad hladinou ve výšce 67 m. Stavba mostu byla započata v lednu 1933 a dokončena 27. května 1937. Dnes po něm za měsíc přejedou 3 miliony aut. Krásný pohled na most se naskýtá z helikoptery či z plující lodi . Nedaleko mostu je i známý ostrov Alcatraz , s dnes již opuštěným vězením pro nejtěžší delikty.

Odkazy:

 

 

[Trasa] [Noclehy] [Poznávací akce][Foto] [Video] [Kontakty] [Cestovní kancelář][Mapa][Home]

[Californie] [Arizona] [Utah] [Nevada]