7.den - 30.9.1998 - ARIZONA

 

Start: Flagstaff - Woodlands - M6

Trasa: Silnice 180, 64 , 89 - viz mapa

Cíl cesty:

  1. Letecký výlet nad Grand Canyon , jízda podél Jižního okraje Canyonu, zastávka u vlakového nádraží Depart Grand Canyon , prohlídka indiánského puebla poblíž muzea kmene Yovapai , průjezd indiánskou reservací kmene Hopijů a Navajů do města Page.

Návrat: Page - Arizona

Délka trasy: 143 mil

Nocleh: Page , Motel 6

 

GRAND CANYON

Nejdelší a nejmohutnější kaňon světa - hloubka 1600 m , délka 446 km a šířka od 1 do 29 km. Objeven roku 1540 španělskými kolonizátory (de Cardenas) pronikajícími za zlatem z Jižní Ameriky a Mexika. Na jeho jižní straně se nalézá letiště založené roku 1927 , odkud vzlétají letadla a helikoptéry na okružní let , . Cena letenek se pohybují kolem 70 dolaru podle délky trasy. Létá se v desetimístném hornoplošníku Cesna a doba letu je přibližně 45 min.

Naopak na dno Canyonu vedou z Jižního okraje dvě stezky , po kterých se dá dolů dostat buď na mulách (mezcích) či po svých. Stezka Bright Angel Trail je méně strmá , a lze po ní sjet na mulách. Cesta dolů trvá 4 hodiny, nahoru 7 až 8 hodin a k jejímu absolvování je třeba dostatek odvahy, protože muly jdou úplně samy bez povelu dolů po úzké cestě plné kamenů a výmolů po okraji hlubokého kaňonu. Strmější stezka Kaibab Trail je pouze pro odvážlivce na vlastní nebezpečí.

Canyon sám skýtá jedinečnou možnost studia vývoje země, neboť poskytuje průřez vrstvami zemské hmoty. Tyto tvrdé , černě se lesknoucí žuly najdeme na úpatí kaňonu , a patří k nejstarším povrchovým horninám na zemi. Jejich stáří čiňí 2 mld let. Ročně navštíví Crand Canyon , hlavně jeho Jižní okraj (South Rim) - 5 milionů turistů. Nedaleko informačního střediska v Grand Canyon Village se nalézá několik vyhlídkových bodů jako Grandview Point a Yavapai Point. Zde lze také navštívit indiánské Yavapai muzeum s nedalekým indiánským pueblem - viz mapka.

Odkazy:

http://www.thecanyon.com/nps/index.htm

http://www.thetrain.com/indexright.htm

 

[Trasa] [Noclehy] [Poznávací akce][Foto] [Video] [Kontakty] [Cestovní kancelář][Mapa][Home]

[Californie] [Arizona] [Utah] [Nevada]